Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 30 του μηνός Ιουνίου 2015 ημέρα Τρίτη και ώρα 18.30, με θέματα ημερήσιας διάταξης :
1)Επί της υπ’ αριθμ.133/2015 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής, με θέμα:΄΄Σύνταξη σχεδίου τροποποίησης προυπ/σμού έτους 2015΄΄.(εισηγητής ο Δ.Σ.κ.Βασίλειος Δημόπουλος).
2)Επί εγγράφου της Περιφερειακής ΄Ενωσης Δήμων Στερεάς Ελλάδας, με αρ.πρωτ.404/2-6-2015, σχετικά με την διεκδίκηση της άρσης της υποχρηματοδότησης που υφίσταται η Στερεά Ελλάδα από τα Ευρωπαϊκά Ταμεία. (εισηγητής ο Δ.Σ.κ.Βασίλειος Δημόπουλος).
3)Επί εγγράφου του Ν.Π.Δ.Δ. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ & ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, ΠΑΙΔΕΙΑ-ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ, με αρ.πρωτ.218/22-6-2015, με θέμα:΄΄Αποστολή Αποφάσεων Διοικητικού Συμβουλίου΄΄.(εισηγητής ο Δ.Σ.κ.Δημήτριος Αγγελόπουλος).
4)Επί εγγράφου της Δ/νσης Αναπτυξιακού Προγραμματισμού της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, με αρ.πρωτ.οικ.82579/1712/17-6-2015, με θέμα :΄΄Λήψη Απόφασης από το Συλλογικό ΄Οργανο Διοίκησης του φορέα σας.(εισηγήτρια η Κα Πρόεδρος).
5)Επί αιτήσεως του κ.Αλέξανδρου Σπυρίδωνος του Παναγιώτη, σχετικά με επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντου ποσού.(εισηγητής ο Δ.Σ.κ.Βασίλειος Δημόπουλος).
6)Επί της υπ’ αριθμ.149/2015 Α.Δ.Σ. που αφορά την μεταβολή του ταχθέντος από το διαθέτη σκοπό, σχετικά με το Κληροδότημα Παναγιώτη Σφακιανού.(εισηγητής ο Δ.Σ.κ.Βασίλειος Δημόπουλος).
7)Επί αίτησης του κ.Σπυρίδωνα Σταματίου, Αντιπροέδρου Δ.Σ., με θέμα:΄΄Διαχωρισμός Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού και δημιουργία αυτόνομου Δήμου Λ.Αιδηψού΄΄.
8)Επί αιτήσεων Ι.& Δ.ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Ο.Ε. & κ.Γεωργίου Στουρνάρα του Παναγιώτη, για παράταση ωραρίου μουσικής στα καταστήματά τους.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Σελίμης).
9)Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, Περ/ντος & Πολεοδομίας, με αρ.πρωτ.9299/22-6-2015, με θέμα:΄΄Αίτημα παράτασης προθεσμίας περαίωσης εργασιών του έργου «Ασφαλτοστρώσεις αγροτικών δρόμων Δ.Δ.Βασιλικών-Αγριοβοτάνου-Γουβών Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού» (Επικαιροποίηση της υπ’ αριθμ.270/08 Μελέτης)΄΄.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
10)Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, Περ/ντος & Πολεοδομίας, με αρ.πρωτ.9298/22-6-2015, με θέμα:΄΄Αίτημα παράτασης προθεσμίας περαίωσης εργασιών του έργου «Ασφαλτοστρώσεις αγροτικών δρόμων Δ.Δ.Αρτεμισίου-Πευκί-Ασμηνίου Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού» (Επικαιροποίηση της υπ’ αριθμ.349/08 Μελέτης)΄΄.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
11)΄Ανοιγμα λογαριασμού σε Τραπεζικό ΄Ιδρυμα για την κατάθεση χρημάτων Κληροδοτήματος Συμεών Τσακιρίδη του Ιωακείμ(σχετ.η 133/2015 Α.Δ.Σ.).(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Κων/νος Παπαδόπουλος).
12)Επί των υπ’ αριθμ.44 και 81/2015 αποφάσεων της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής του Δήμου, σχετικά με μετακίνηση περιπτέρου και ορισμού νέων θέσεων για περίπτερα. (εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
13)Επί της υπ’ αριθμ.130/2015 απόφασης της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής, με θέμα :΄΄Επί αιτήσεως Κας Παναγιώτου Ελένης΄΄.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
14)Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, Περ/ντος & Πολεοδομίας, με αρ.πρωτ.οικ.7276/26-5-2015, με θέμα:΄΄Κοινοποίηση ονομάτων Μηχανικών ως μέλη Επιτροπής Παραλαβής ΄Εργων έτους 2015΄΄.(εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Δημήτριος Ζουπανιώτης).
15)Παραχώρηση στο Δήμο Ιστιαίας-Αιδηψού του δικαιώματος χρήσης και εκμετάλλευσης της Ακτής Αιδηψού (παραλιακή έκταση μετά αιγιαλού και λουτρικών εγκαταστάσεων), για την θερινή περίοδο 2015, έναντι αναταλλάγματος.(εισηγητής ο Δ.Σ. κ.Βασίλειος Δημόπουλος).
16)Συγκρότηση Επιτροπής Ελέγχου Λαϊκών Αγορών.(εισηγήτρια η Κα Πρόεδρος).
17)Επί αιτήσεων πολιτών, σχετικά με επιστροφή χρημάτων, ως αχρεωστήτως καταβληθέντων. (εισηγητής ο Αντιδήμαρχος κ.Παπαδόπουλος).
18)Καθορισμός θέσεων για πώληση καλαμποκιού.
19)΄Εγκριση εκμίσθωσης αγροτεμαχίων στο συνεκτικό τμήμα του Οικισμού Βιστρίτσα.

Η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Αγγελική Κούκουζα