ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ 25-05-2016

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 25 του μηνός Μαΐου 2016 ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ (εισηγήτρια η Κα Δήμαρχος & στο 4ο θέμα ο Αντιδήμαρχος κ.Αθανάσιος Σπανός).
1)Επί αιτήσεων πολιτών, σχετικά με μείωση Δημοτικών τελών.
2)Επί αιτήσεων πολιτών, σχετικά με επιστροφή χρημάτων, ως αχρεωστήτως καταβληθέντων.
3)Εγγραφή του Δήμου ως συνδρομητή στην διαδικτυακή βάση πληροφοριών «ΕΡΓΑ».
4)Επί του με αρ.πρωτ.44420/20-4-2016 εγγράφου του Ταμείου Παρακαταθηκών & Δανείων, με θέμα :΄΄Αναγγελία Πίστωσης΄΄».
5)Απολογισμός οικονομικού έτους 2015, Κληροδοτήματος Παναγιώτη Σφακιανού.
6)Απολογισμός οικονομικού έτους 2015, Κληροδοτήματος Συμεών Τσακιρίδη του Ιωακείμ.
7)Απολογισμός οικονομικού έτους 2015, Κληροδοτήματος Αποστόλου Μόσχου.
8)Επί του με αρ.πρωτ.839/3-2-2016 εγγράφου του ΔΕΔΔΗΕ Α.Ε., με θέμα :΄΄Επέκταση Δημοτικού Φωτισμού΄΄.
ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
9)Προγραμματισμός πρόσληψης προσωπικού για την κάλυψη θέσεων πυροπροστασίας και ναυαγοσωστών.(εισηγήτρια η Κα Δήμαρχος).
10)΄Εγκριση κανονισμού Λαϊκής Αγοράς Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού.(εισηγήτρια η Κα Δήμαρχος).
11)Επί εγγράφου της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής Π.Ε.Ευβοίας, με αρ.πρωτ.68947/6268/9-5-2016, με θέμα:΄΄Αποδοχή δακοκτονίας΄΄.(εισηγήτρια η Κα Δήμαρχος).
12)Ορισμός θέσεων υπαίθριου στάσιμου εμπορίου. (εισηγήτρια η Κα Δήμαρχος).
13)Επί αίτησης της Κας Ανδρομάχης Μπαλαλά, σχετικά με παραχώρηση ομπρελών και ξαπλωστρών για την εξυπηρέτηση λουομένων, πλησίον του καταστήματός της, στον Οικισμό Αγίου Νικολάου Αιδηψού».(εισηγήτρια η Αντιδήμαρχος Κα ΄Αννα Λουκατζίκου).
14)Επί αίτησης του Δ.Σ.κ.Δημητρίου Αγγελόπουλου, σχετικά με παραίτησή του από την θέση του Προέδρου του Ν.Π.Δ.Δ. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΥ ΙΣΤΙΑΙΑΣ-ΑΙΔΗΨΟΥ και από τις Επιτροπές που έχει ορισθεί με αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου (Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης, Επιτροπή Καλής Εκτέλεσης και Παραλαβής έργων, αξίας μέχρι 5.869,41 € πλέον Φ.Π.Α.,Επιτροπή Εκποίησης Πραγμάτων Π. Δ/τος 270/81, Δημοτική Επιτροπή Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κ.λ.π.), εκτός του μέλους της ΔΗ.Κ.Ε.Ι.Α.
15)Επί αίτησης του Δ.Σ.κ.Δημητρίου Ζουπανιώτη, σχετικά με παραίτησή του από τις Επιτροπές που έχει ορισθεί με αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου (Επιτροπή καταλληλότητας σχολικών κτιρίων, Επιτροπή Παραλαβής έργων, αξίας άνω των 5.869,41 € πλέον Φ.Π.Α., Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης, Οικονομική Επιτροπή, Επιτροπή του άρθρου 1 του Π. Δ/τος 270/81, κ.λ.π.)
Η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Αγγελική Κούκουζα