Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου 12-12-18

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 12 του μηνός Δεκεμβρίου 2018 ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :

1. Επί της υπ’ αριθμ.140/2018 απόφασης του Δ.Σ.του Ν.Π.Δ.Δ.Κοινωνική Μέριμνα και Αλληλεγγύη,Παιδεία-Αθλητισμός, με θέμα: «Έγκριση Προϋπολογισμού έτους 2019 και ΟΠΔ 2019».
2. Επί εγγράφου της Δ/νσης Κοινωφελών Περιουσιών της Α.Δ.Θ.Σ.Ε., με αρ.πρωτ.2161/185310/12-11-2018, με θέμα:΄΄Κληροδότημα (κεφαλαίου αυτοτελούς διαχείρισης) με την επωνυμία «Κληροδότημα Σφακιανού Παναγιώτη» Δημοτικής Κοινότητας Ιστιαίας, Δημοτικής Ενότητας Ιστιαίας, Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού, Περιφερειακής Ενότητας Ευβοίας΄΄.
3. Επί της με αρ.πρωτ.126299/26-11-2018 Απόφασης του κ.Υφυπουργού Οικονομίας & Ανάπτυξης, περί έγκρισης της ένταξης/τροποποίησης στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) 2018, στη ΣΑΕ 047 των έργων με τα αντίστοιχα οικονομικά τους στοιχεία όπως περιγράφονται στον ΄΄πίνακα΄΄ της απόφασης αυτής.
4. Έγκριση Υποβολής Αιτήματος Χρηματοδότησης στην Πρόσκληση ΙV «Βελτίωση της Πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις» στα πλαίσια του Προγράμματος «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ» του Υπουργείου Εσωτερικών.
5. Έγκριση Υποβολής Αιτήματος Χρηματοδότησης στην Πρόσκληση της Αναπτυξιακής Ευβοίας ΑΕ στα πλαίσια του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης (ΠΑΑ) 2014- 2020 (Μέτρο 19: «Τοπική Ανάπτυξη με Πρωτοβουλία Τοπικών Κοινοτήτων CLLD/LEADER» / Υπομέτρο 19.2 « Στήριξη Υλοποίησης Δράσεων των Στρατηγικών Τοπικής Ανάπτυξης με Πρωτοβουλία Τοπικών Κοινοτήτων (CLLD/LEADER)»)
6. -Επί της υπ’ αριθμ.232/2018 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Σύνταξη έκθεσης εσόδων-εξόδων Δήμου 3ου τριμήνου 2018΄΄.
7. Επί της υπ’ αριθμ.236/2018 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για παράσταση ενώπιον του Ειρηνοδικείου Ιστιαίας σε συζήτηση αίτησης ανακοπής του Κυριάκου Πραμμάτια κατά Πρωτοκόλλου Διοικητικής Αποβολής εκ Δημοσίου κτήματος΄΄.
8. -΄Εγκριση εκμίσθωσης Σχολικής Καλλιεργήσιμης γης στην Τοπική Κοινότητα Καστανιώτισσας.
9. -Έγκριση πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής Υπηρεσιών.
10. –Αγορά οικοπέδου επέκτασης του γηπέδου Ωρεών για την δημιουργία υποδομών.

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου
Δημήτριος Ζουπανιώτης