ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ

Δ/ΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
Ιστιαία 20-05-2019
ΡΥΘΜΙΣΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ ΟΤΑ Α΄ ΒΑΘΜΟΥ
Η Δ/νση Οικονομικών Υπηρεσιών του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού ενημερώνει, ότι σε εφαρμογή του Ν. 4611/19: «Ρύθμιση οφειλών προς τους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης, τη Φορολογική Διοίκηση και τους ΟΤΑ α’ βαθμού, Συνταξιοδοτικές ρυθμίσεις Δημοσίου και λοιπές ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές διατάξεις, Ενίσχυση της προστασίας των εργαζομένων και άλλες διατάξεις.»,(ΦΕΚ 73/17.05.2019 τ. Α’), ο Δήμος προχωρεί σε ρύθμιση του συνόλου των βεβαιωμένων οφειλών καθώς και αυτών που θα βεβαιωθούν έως 16-07-2019 με βάση τις διατάξεις του Κώδικα Είσπραξης Δημόσιων Εσόδων.
Οι οφειλές δύνανται να καταβληθούν εφάπαξ ή σε μηνιαίες δόσεις με απαλλαγή κατά ποσοστό από τις προσαυξήσεις και τους τόκους εκπρόθεσμης καταβολής που τις επιβαρύνουν, καθώς και από τα πρόστιμα λόγω εκπρόθεσμης υποβολής.
Ειδικότερα:
• Με εφάπαξ καταβολή, απαλλαγή 100% των προσαυξήσεων,
• από 2 έως 24 δόσεις, απαλλαγή 80% των προσαυξήσεων,
• από 25 έως 48 δόσεις, απαλλαγή 70% των προσαυξήσεων,
• από 49 έως 72 δόσεις, απαλλαγή 60% των προσαυξήσεων,
• από 73 έως 100 δόσεις, απαλλαγή 50% των προσαυξήσεων

 Για την υπαγωγή στη ρύθμιση πρέπει να καταβληθεί η πρώτη δόση εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης, διαφορετικά η αίτηση θεωρείται ως μη υποβληθείσα. Οι επόμενες δόσεις καταβάλλονται έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του αντίστοιχου μήνα χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη ειδοποίηση του οφειλέτη. Η καθυστέρηση δόσης συνεπάγεται την επιβάρυνση αυτής με μηνιαία προσαύξηση 5% επί του ποσού της δόσης.

 Το ελάχιστο ποσό μηνιαίας δόσης της ρύθμισης δεν μπορεί να είναι μικρότερο των είκοσι (20) ευρώ.

Στον ανωτέρω Νόμο ορίζεται ως προθεσμία υποβολής των αιτήσεων για την υπαγωγή στη ρύθμιση, το αργότερο εντός τεσσάρων μηνών (4) από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, ήτοι η 16η Σεπτεμβρίου 2019.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους όρους και προϋποθέσεις ένταξης στην ρύθμιση, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα τμήματα Ταμείου & Εσόδων της Οικονομικής υπηρεσίας του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού, στο Δημοτικό κατάστημα Ιστιαίας (τηλ.2226350032-022-038) και των Λ. Αιδηψού (τηλ.2226350311-308).
Ο Δ/ΝΤΗΣ ΟΙΚ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ