Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου 17-07-19

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 17 του μηνός Ιουλίου 2019 ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :

1.-Επί της υπ’ αριθμ.91/2019 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:«Έγκριση των υπ’ αρ. 5210 & 5517/2019 πρακτικών επιτροπής διαγωνισμού για την προμήθεια καυσίμων και λιπαντικών του Δήμου, των Νομικών Προσώπων και των Σχολικών του Επιτροπών για το έτος 2019 (αρ. μελ. 4/2019) και αξιολόγησης δικαιολογητικών-τεχνικών προσφορών λιπαντικών».
2.-Παράταση προγραμματικής σύμβασης, μεταξύ του Δήμου και του Ελληνικού Δημοσίου-Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού-Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, για την πράξη ΄΄Προμήθεια και εγκατάσταση συνθετικού χλοοτάπητα στο γήπεδο Ωρεών΄΄.
3.-Σύνταξη σχεδίου τροποποίησης προϋπολογισμού.
4.-Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, Περ/ντος & Πολεοδομίας του Δήμου, με αρ.πρωτ.οικ.7560/3-7-2019, με θέμα:΄΄Διαβίβαση μελέτης προς αποδοχή με τίτλο : «Προσθήκη κατ’ επέκταση και καθ’ ύψος Συνεδριακού Κέντρου στο υφιστάμενο συγκρότημα του Δημαρχιακού Μεγάρου»΄΄.
5.-Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, Περ/ντος & Πολεοδομίας του Δήμου, με αρ.πρωτ.οικ.7980/11-7-2019, σχετικά με εγκριτική απόφαση μελέτης με τίτλο ΄΄Επικαιροποίηση τευχών δημοπράτησης του υποέργου Δίκτυα Αποχέτευσης Ακαθάρτων Ευρύτερης Περιοχής Ιστιαίας και Αγωγός Διάθεσης΄΄.
6.-Επί της υπ’ αριθμ.41/2019 απόφασης του Δ.Σ.του Ν.Π.Δ.Δ.Κοινωνική Μέριμνα & Αλληλεγγύη, Παιδεία-Αθλητισμός, με θέμα:΄΄2η Αναμόρφωση Προϋπολογισμού έτους 2019 του ΝΠΔΔ του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού΄΄.
7.-Επί εγγράφου του Υπουργείου Εσωτερικών, με αρ.πρωτ.οικ.18248/13-3-2019, με θέμα:΄΄Κατάρτιση Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2020-2023 του υποτομέα των ΟΤΑ΄΄.
8.-Επί της υπ’ αριθμ.18/2019 απόφασης της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής του Δήμου, με θέμα:΄΄Εξέταση της υπ’ αριθμ.πρωτ.4264/12-3-2019 αίτησης των Παπακωνσταντίνου Αθανασίου και Ζούτσου Μαρίας με θέμα:να τοποθετηθούν παράπλευρα της επιχείρησής τους σήματα ή κολωνάκια για να εμποδίζετε η πρόσβαση των οχημάτων στον αιγιαλό΄΄ (σχετ.η 149/2019 Α.Δ.Σ.).
9.-Επί αίτησης του κ.Χρήστου Γιαννακούλα του Ανέστη, σχετικά με παράταση ωραρίου μουσικής στο κατάστημά του υγειονομικού ενδιαφέροντος.
10.-Επιτροπή. διενέργειας Εμποροπανήγυρης Ιστιαίας (σχετ.η 174/2019 Α.Δ.Σ.).

Τα ανωτέρω θέματα χρήζουν άμεσης συζήτησης, διότι έχουν προκύψει εξαιρετικά επείγουσες και απρόβλεπτες ανάγκες, καθότι θα πρέπει να γίνει :
Ματαίωση του διαγωνισμού προμήθειας υγρών καυσίμων και την ανάθεση από το Δημοτικό Συμβούλιο με τη διαδικασία μέσω διαπραγμάτευσης.
Παράταση προγραμματικής σύμβασης, μεταξύ του Δήμου και του Ελληνικού Δημοσίου-Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού-Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, για την πράξη ΄΄Προμήθεια και εγκατάσταση συνθετικού χλοοτάπητα στο γήπεδο Ωρεών΄΄, διότι αφορά στην υλοποίηση συγχρηματοδοτούμενου έργου.
Τροποποίηση του προϋπολογισμού για την κάλυψη της δαπάνης μισθοδοσίας προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, το οποίο παραμένει στην εργασία του μέχρι την 9-10-2019, λόγω της από 23-5-2019 προσωρινής διαταγής του Μονομελούς Πρωτοδικείου Χαλκίδας, η οποία δεν ήταν δυνατόν να προβλεφθεί από την αντίστοιχη υπηρεσία του Δήμου.
Παραλαβή της μελέτης με τίτλο «Προσθήκη κατ’ επέκταση και καθ’ ύψος Συνεδριακού Κέντρου στο υφιστάμενο συγκρότημα του Δημαρχιακού Μεγάρου», διότι αφορά στην υλοποίηση συγχρηματοδοτούμενου έργου.
Παραλαβή της μελέτης με τίτλο «Επικαιροποίηση τευχών δημοπράτησης του υποέργου Δίκτυα Αποχέτευσης Ακαθάρτων Ευρύτερης Περιοχής Ιστιαίας και Αγωγός Διάθεσης», διότι αφορά στην υλοποίηση συγχρηματοδοτούμενου έργου.
Αναμόρφωση Προϋπολογισμού έτους 2019 του ΝΠΔΔ Κοινωνική Μέριμνα & Αλληλεγγύη, Παιδεία-Αθλητισμός,του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού, διότι αφορά στην εγγραφή Κ.Α. για αμοιβή πληρεξούσιου Δικηγόρου για την εκπροσώπησή του.
Κατάρτιση Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2020-2023 του υποτομέα των ΟΤΑ.
Ανάκληση της 149/2019 Α.Δ.Σ., σύμφωνα με το ΦΕΚ 1535/Β΄/4-8-2008.
Παράταση ή μη ωραρίου μουσικής σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, λόγω έναρξης της θερινής-τουριστικής περιόδου.

Επισημαίνεται ότι οι Δημοτικές Ενότητες Ιστιαίας, Αρτεμισίου και Αιδηψού του Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού κηρύχθηκαν σε κατάσταση ΄Εκτακτης Ανάγκης Πολιτικής Προστασίας με την υπ’ αριθμ.πρωτ.7220/4-10-2018 Απόφαση του κ.Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας μέχρι 1-4-2019 και παρατάθηκε μέχρι 1-10-2019 με την υπ’ αριθμ.πρωτ.2024/26-3-2019 Απόφαση του κ.Γενικού Γραμματέα Πολιτικής Προστασίας.

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

Δημήτριος Ζουπανιώτης