Συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου 29-10-19

Σας καλούμε σε τακτική συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιστιαίας – Αιδηψού, η οποία θα γίνει στο Δημαρχείο Ιστιαίας – Αιδηψού, στην Ιστιαία, στις 29 του μηνός Οκτωβρίου 2019 ημέρα Τρίτη και ώρα 14.00, με θέματα ημερήσιας διάταξης :

1.-Εκλογή εκπροσώπων του Δημοτικού Συμβουλίου στην Γενική Συνέλευση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων.
2.-Επί εγγράφου του Τμήματος Επιχορηγήσεων Τοπικής Αυτ/σης του Υπουργείου Εσωτερικών, με αρ.πρωτ.68335/3-10-2019, με θέμα:΄΄Υποχρεωτικές συναλλαγές των Φορέων της Γενικής Κυβέρνησης μέσω του λογαριασμού ταμειακής διαχείρισης στην Τράπεζα της Ελλάδος (Τ.τ.Ε.).
3.-Επί εγγράφου της Δ/νσης Κοινωφελών Περιουσιών, της Γενικής Δ/νσης Εσωτερικής Λειτουργίας, της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας-Στερεάς Ελλάδας, με θέμα:΄΄ «Κληροδότημα Ελευθερίας Γλύκου» υπέρ Δήμου Ιστιαίας-Αιδηψού΄΄.
4.-Επί εγγράφου της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, Περ/ντος & Πολεοδομίας του Δήμου, με αρ.πρωτ.οικ.11014/17-9-2019, με θέμα:΄΄Διαβίβαση της με αρ.9/19 μελέτης «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΙΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΙΣΤΙΑΙΑΣ» τροποποίηση της αρ.3/19 για έγκριση΄΄.
5.-Επί της υπ’ αριθμ.177/2019 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Περί αναπροσαρμογής Τελών΄΄.
6.-Επί της υπ’ αριθμ.175/2019 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για άσκηση προσφυγής κατά της αριθμ.πρωτ.οικ.194015/929/29-8-2019 απόφασης Αντιπεριφερειάρχη Χωροταξίας & Περιβάλλοντος Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας για επιβολή διοικητικών κυρώσεων΄΄.
7.-Επί της υπ’ αριθμ.174/2019 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου, με θέμα:΄΄Ορισμός πληρεξούσιου δικηγόρου για άσκηση προσφυγής κατά της αριθμ.2/2019 απόφασης Λιμεναρχείου Αιδηψού για επιβολή διοικητικού προστίμου΄΄.
8.-Επί αίτησης του Πολιτιστικού Συλλόγου Καστανιώτισσας, σχετικά με δωρεάν παραχώρηση του κτιρίου του Δημοτικού Σχολείου Καστανιώτισσας, για την στέγασή του.

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

Νικόλαος Αλεξανδρής